prof. dr hab. n. med. Agnieszka Cudnoch Jйdrzejewska 04

Przewodnicząca

prof. dr hab. n. med. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, lekarz, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i hipertensjologii, prorektor ds. personalnych i organizacyjnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kadencji 2020-2024, kierownik Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej (od 2013 r.), prodziekan ds. studenckich I, II i III roku I Wydziału Lekarskiego WUM w kadencji 2016-2019. Przewodnicząca Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych PAN w kadencji 2020-2023, a w kadencji 2017-2020 zastępca przewodniczącego Komitetu, członek American Physiology Society, Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego oraz Sekcji Kardiologii Eksperymentalnej PTK.

Jej zainteresowania naukowe obejmują, m.in. zagadnienia związane z kardioonkologią, regulacją ciśnienia tętniczego oraz czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Odbyła szereg staży zagranicznych połączonych z prowadzeniem wykładów na europejskich uczelniach medycznych m.in. w Finlandii, Austrii, Portugalii oraz we Włoszech. Była wielokrotnie nagradzana indywidualnymi i zespołowymi nagrodami Ministra Zdrowia i Rektora WUM. Była recenzentką w przewodach doktorskich i habilitacyjnych. Jest promotorem kilku przewodów doktorskich oraz opiekunem grantów badawczych (Preludium, Diamentowy Grant).

Była inicjatorką i organizatorem wielu konferencji naukowych (Sympozjum Sekcji Kardiologii Eksperymentalnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych Polskiej Akademii Nauk, a także Konferencji Naukowych I Wydziału Lekarskiego). Recenzuje artykuły naukowe w pismach krajowych i zagranicznych. Zasiada w jury konkursowym i recenzuje prace na studenckich konferencjach naukowych.

 

Wiceprzewodniczące

prof. dr hab. Barbara Malinowska
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

prof. dr hab. Jolanta Zawilska
Uniwersytet Medyczny w Łodzi

 

 

GBiaИa

prof. dr hab. Grażana Biała 
Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; od 2015 r. kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii z Farmakodynamiką; 2012-2021 – Prodziekan, od 2021 – Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Autorka 146 prac oryginalnych), if=264 (3676 pkt MNiSW) oraz 221 komunikatów na zjazdach krajowych i zagranicznych, cytowania prac - 2779 (index h= 26). Członek licznych towarzystw naukowych, Kolegiów Redakcyjnych 25 czasopism zagranicznych, w tym Neurochemical Research i Molecules; wielokrotnie nagradzana, m.in. nagrodami Ministra Zdrowia, Medalem Prezydenta M. Lublin, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Honorową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Zdrowia, Medalem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie za przysporzenie dobrego imienia Uczelni oraz wybitny wkład w rozwój naukowy oraz nagrodą im. Jędrzeja Śniadeckiego, V Wydziału Nauk Medycznych PAN; miejsce na liście TOP 2% w rankingu World’s TOP 2% Scientists zawierających nazwiska badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane organizowanej przez Uniwersytet Stanforda, USA w 2020. Promotor 15 rozpraw doktorskich, uczestnik i kierownik projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych (NCN Opus, grant międzynarodowy Polonium) i projektów unijnych, w tym High Quality Medical Education. W latach 1991-2010 liczne (w sumie 7) staże naukowe we Francji (granty i etat INSERM i Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Badań (MESR) oraz 9 pobytów na uczelniach europejskich w ramach programu Erasmus+. Ekspert NCN, NCBiR, OPI, NAWA, PKA i ABM. Biegła znajomość języka francuskiego.

Znaczące doświadczenie naukowe, dydaktyczne i organizacyjne w zakresie farmakologii eksperymentalnej, neuropsychofarmakologii, farmakoterapii i neurobiologii, zwłaszcza w kontekście badań nad ośrodkowym układem nerwowym. Prace naukowe skoncentrowane na badaniach behawioralnych udziału różnych układów neuroprzekaźników w działaniu substancji uzależniających. Główne kierunki badań to m.in.: ośrodkowe działanie związków psychoaktywnych i produktów pochodzenia naturalnego, zaburzenia lękowe, stres, pamięć i uczenie się, depresja, nocycepcja, choroba Parkinsona i Alzheimera, otępienie, pozytywne, negatywne i kognitywne objawy schizofrenii, wzmacniające i nagradzające efekty narkotyków (także dopalaczy), mierzone w testach i modelach behawioralnych, przy udziale myszy, szczurów i Danio rerio; mechanizmy molekularne wspólne dla procesów uzależnienia i pamięci (np. wpływ układu endokannabinoidowego, serotoninergicznego i cholinergicznego, homeostazy wapnia i równowagi kinaz/fosfataz, przewlekły stres i stres pourazowy) oraz zaburzenia neuropsychiatryczne i dalsze strategie ich farmakoterapii; przesiewowe badania farmakologiczne nowozsyntezowanych związków i produktów naturalnych izolowanych z roślin.

 

EChabielska

sekretarz Komitetu

prof. dr hab. Ewa Chabielska 

Kierownik Zakładu Biofarmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, członek i sekretarz Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych PAN (od 2020). Prezes Sekcji Kardiologii Eksperymentalnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w latach 2009-2011. Przewodnicząca Zespołu Ekspertów CMKP w zakresie akredytacji jednostek organizacyjnych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego i staży kierunkowych w dziedzinie farmakologii (od 2016), Pełniła funkcje w Uczelnianych komisjach wydziałowych i senackich.

Prowadziła badania z zakresu egzo- i endogennej regulacji obwodowych układów: serotoninergicznego i renina-angiotensyna-aldosteron w aspekcie zmian w układzie krążenia i hemostazy. Aktualna tematyka badawcza dotyczy molekularnych mechanizmów regulacji wczesnej fazy powstawania zakrzepu, genomowych i niegenomowych mechanizmów działania aldosteronu układzie hemostazy i krążenia oraz związków o potencjalnym działaniu przeciwzakrzepowym i trombolitycznym.

Odbyła 2 letni staż zagraniczny w Instytucie Badań Farmakologicznych i Biomedycznych „Mario Negri Sud” w Santa Maria Imbaro we Włoszech.

Wypromowała 13 doktorów nauk (medycznych, biologicznych, farmaceutycznych), z których 3 osoby uzyskały stopień doktora habilitowanego. Jest autorem/współautorem 137 artykułów naukowych.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, European Society of Cardiology. Była/jest członkiem komitetów naukowych i organizacyjnych Sympozjów Sekcji Kardiologii Eksperymentalnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kongresów Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego i Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Była wielokrotnie nagradzana nagrodami Ministra Zdrowia i Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

 

HE6A7043 kopia

prof. dr hab.  Władysław Lasoń
Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk

Absolwent Wydziału Farmaceutycznego (kierunek analityka farmaceutyczna) Akademii Medycznej w Krakowie oraz Studium Doktoranckiego  Instytutu Farmakologii PAN, gdzie pracuje do chwili obecnej. W 1984 r. uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych, doktora habilitowanego w zakresie biologii medycznej – neurofarmakologii w 1993 r.,  a tytuł profesora nauk medycznych w 2001 r.

Staże podoktorskie odbył m.in. w Zakładzie Anatomii i Biologii Komórki,  School of Medicine, East Carolina University, USA  i Uniwersytecie w Nijmegen (Holandia). W latach 1993 - 2020 kierował Zakładem Neuroendokrynologii Doświadczalnej w Instytucie Farmakologii PAN. Ponadto w latach 2009 – 2014 prowadził zajęcia dydaktyczne na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Gospodarki Lekiem w Instytucie Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Zainteresowania badawcze  dotyczą mechanizmów działania leków ośrodkowego układu nerwowego oraz neurobiologicznego podłoża procesów neurodegeneracyjnych, uzależnień lekowych, padaczki,  depresji i schizofrenii. Jest współautorem ponad 250 prac oryginalnych i przeglądowych, opublikowanych w czasopismach naukowych z listy filadelfijskiej oraz 4 rozdziałów książkowych. W latach 1997 - 2017  był redaktorem naczelnym czasopisma Polish Journal of Pharmacology/ Pharmacological Reports. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, a także wieloletnim członkiem i byłym przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego.

Bierze udział w pracach Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych PAN. Członek Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego (PTBUN), w którym pełnił w latach 1999 – 2001 funkcję sekretarza. W latach 2017 - 2020 pełnił funkcję dyrektora  Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Działalność badawcza i organizacyjna na rzecz nauki prof. W. Lasonia została uhonorowana m.in.  Nagrodą Zespołową Wydziału Nauk Medycznych PAN, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Indywidualną Nagroda Naukową PAU im. Mikołaja Kopernika - Fundacji Miasta Krakowa w dziedzinie medycyny oraz Nagrodą Zespołową Wydziału Lekarskiego PAU im. T. Browicza.                                             

 



Sekretarz organizacyjny: dr Michał Kowara (Warszawski Uniwersytet Medyczny)